Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli?

Bir ev kiralamak birden çok şeye dikkat etmek demek. Bazen internetten kiralık ev ilanlarına bakarken, sırf çok güzel bir mutfağı var diye bir evi beğenip görmeye gidiyoruz ancak evin diğer yerleri kullanışsız oluyor. Veya iş yerimize çok uygun bir semtte bir ilan görüyoruz, ancak eve ulaştığımız zaman evin aslında o ilçe sınırlarının çok uzağında olduğu gerçeğiyle yüzleşiyoruz... Yani uzun lafın kısası ev kiralamak birden çok kritere dikkat edilmesi gereken, hassas bir konu.

Yaşadığımız yer bizi ne kadar tatmin ederse o kadar mutlu oluyoruz. (Bu kural büyük şehirlerde yaşayanlar için artık pek geçerli olmasa da...) Özellikle İstanbul’da ev ararken, kiralayacağımız evin işimize yakın olması ilk kriter. Birçok insan semtin veya binanın güzelliğine daha sonra bakabiliyor. Çünkü ulaşım büyük bir problem.

Ev kiralarken şu soruları sorun:

Öncelikle bütçemize uygun kirası olan bir ev olmalı. Daha sonra evi görmeye gittiğimizde semte ve ulaşıma dikkat etmeliyiz. Ev ana caddeye, metro veya otobüs duraklarına ne kadar mesafede, buralara nasıl gidebilirim ve en önemlisi iş yerime/okuluma olan yakınlığı nedir? kendinize bu soruları sorun.

Fiyat ve konum bizim için uygunsa sıra ev sahibinde. Ev sahibi nasıl biri, bize karşı davranışları nasıl? Bunlar ilk görüşmede kendini belli edebilir. Ev sahibi ile kurulacak iletişim oldukça önemlidir. Ev sahibi-kiracı ilişkisinin daha rahat ve huzurlu gidebilmesi için bunları gözlemleyin.

Apartman nasıl bir bina? Çevresinde neler var? Yakınında market/bakkal, eczane, manav vb. var mı? Apartmanın içi temiz mi, her kapının önünde onlarca ayakkabı mı var? Apartmanda asansör var mı? Apartmanda çöpler nasıl alınıyor? Bir apartman görevlisi var mı? Size düşen aidat ne kadar? gibi soruları da bu aşamada gözden geçirmeyi unutmayın.

Evin içine gelecek olursak; evin badanası yeni mi? (Kira sözleşmenizde badana konusunu netleştirin) Evin dış kapısı güvenli mi? Tesisatlar yeni mi? Rahat kapanmayan pencere-kapı var mı? Evin ısıtma sistemi nasıl? Hiç de atlanmaması gereken konulardan biri: Bina depreme dayanıklı mı? Mutfak ve banyo kullanışlı mı? Evin demirbaşları neler? Bunlar çalışıyor mu? Ayrıca bütün bunlara ek olarak, depozito ne kadar olacak? Kira artışınız hangi periyodlarda ne kadar olacak? gibi konuları da hem size hem de ev sahibinize en uygun olacak şekilde netleştirmek doğru olacaktır.

Görüldüğü gibi ev kiralamak sadece bütçeye uygun ev bulmakla bitmiyor... Size uygun kriterleri tamamladıktan sonra sözleşmenizi yapıp, yeni evinize taşınmak kalıyor.

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapın!