Ev arkadaşınızı nasıl seçersiniz?

Ev arkadaşlığı bir tür evlilik gibidir. Aynı evi paylaşıp, sorumlulukları bölüşmek ve birbirine destek olmayı gerektirir. Bazen ev arkadaşları birbirini önceden tanıyordur ve belli bir arkadaşlık seviyesiyle birlikte yaşamaya başlarlar. Bazen ise bu tanışmalar ani olur, zaman azdır, maddi gereksinimler çoktur, karar vermek gerekir... Bu konuda en büyük yardımcınız olan KirayaOrtak.com olarak ev arkadaşınızı seçerken de bu yazımızda yol gösterici olmaya çalışacağız.

Kısa sürede, çok bilgi edinmeye çalışın

Birlikte aynı evi paylaşıp, ev arkadaşlığına adım atacağınız kişi nasıl biri? Neleri seviyor, nasıl yemek yiyor, dışarıda gezmeyi sevenlerden mi yoksa ev kuşu mu, çok mu televizyon izliyor, vejetaryen mi? gibi ve çok daha fazla sorunun cevabını edinmeye çalışın. Ortak arkadaşlarınız varsa veya başka şekilde kişinin geçmişini araştırın, ailesi hakkında bilgi edinmeye çalışın. İlk izlenim önemlidir, o kişiyle uyuşup uyuşmayacağınızı kafanızda tartın.

Maddi konuları netleştirin

Tüm yazılarımızda ev arkadaşlığının kalıcı dostluklara dönüştüğünü, değerli bir şey olduğunu vurguluyoruz. Ancak unutmayın ki parasal konular da bu işin çok önemli bir gerçeği. Ev arkadaşı olmanızdaki asıl amaç kirayı bölüşmek. Bu yüzden maddi konuları en başından netleştirin. Ev arkadaşınız olacak kişi kirayı her ay düzenli şekilde ödeyebilecek mi? Bu konuda tereddütleriniz mi var? İyi düşünün.

Kim hangi odayı alacak?

Bu çok önemsiz bir detay gibi görünebilir ancak çoğu zaman istediği odayı alamayan veya sonra pişman olan ev arkadaşlarının tartışmalarına şahit oluyoruz. Kim, evin hangi odasında kalacak, hangi alanlar ortak, hangi alanlar özel, bunları belirleyin ve kurallara uyun.

Arkadaşlık her zaman iyi değildir

Bazen önceden iyi arkadaş olanlar beraber yaşamaya karar verir ancak bu her zaman iyi değildir. Çok iyi arkadaşların kira meselesi yüzünden arası açılabilir. Önceden tanıdığınız biriyle ev arkadaşı olacaksanız, onun tüm hallerini görmeye daha yakından tanımaya hazır olun. Kriz anlarında ne yapar, nelere sinirlenir, sinirlenince nasıldır, evde yiyecek bir şey kalmadığında gerginleşir mi? Bunları tartın ve potansiyel durumlara kendinizi hazırlayın.

Yorumlar

 1. avatar
  ay_seagull

  Bir problemde birinin çalışıyor birinin öğrenci veya işsiz olması. 12 saat evde yokum 7 8 saat uykuyla geçiyor ama deli gibi fatura ödüyorum. Resmen milleti sırtında taşıyorum. Bide ödeme zamanı gelince kanka babam göndersin bursum yatsın bi benmiydim okurken kasiyerlik garsonluk satış danışmanlığı yapan.

 2. avatar
  Mehmet

  Bende ev arıyorum ama kimseye güvenip tutmak istemiyorum

 3. avatar
  Ruba

  Dürüst ve güvenilir özü sözü bir insan bulmak çok zor İnan’ın

Yorum yazmak için giriş yapın!