Ev arkadaşınız evcil hayvan beslemek istiyorsa...

Birçoğumuz hayvanları çok seviyoruz ancak onları evde beslemek önemli bir sorumluluk. Bu sorumluluğu alamayacak insanların, özellikle ev ortamında rahat edemeyecek cinsteki köpek ve kedileri almasını önermiyoruz. Ancak diyelim ki siz istemiyor olsanız da, ev arkadaşınız eve bir evcil hayvan getirmek istediğini söyledi. Böyle bir durumda ne yapacaksınız?

Ev arkadaşlığınızın ilk başladığı safhaya hızlıca dönecek olursak: Zaten evinde kedi/köpek besleyen biri ile ev arkadaşı olabilir miydiniz? Bir onu düşünün. Diğer durumda evcil hayvanı olmasa da ev arkadaşı olmaya başlamadan önce karşılıklı kurallarınızda bu konu geçmiş miydi? Bu konuda gerçekten çok katıysanız, ileride böyle bir ihtimal olma olasılığına karşı önceden her zaman ev arkadaşınızla bunu konuşmanızda fayda var.

Daha sonradan ortaya çıkan bir durumsa ve arkadaşınız sizi bir şekilde ikna ederse... Genellikle bir kedi/köpeğin sorumluluğu sadece sahibine aitmiş gibi görünür. Aslında evde yaşayan kim varsa kıyısından köşesinden olaya dahil olur. Eğer siz de bu konuya çok sıkı bakmayan biriyseniz, kendinizi bir anda onun bakımını üstlenirken bulabilirsiniz. Örneğin; ev arkadaşınız işten geç çıkacaktır ve sizden köpeği gezdirmenizi rica edebilir. Veya ev arkadaşınız tatile giderse kediyle siz ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Yani evde bir hayvan besleniyorsa, artık yeni bir ev arkadaşınız var gibi düşünebilirsiniz.

Bazı hayvanlar çok hiperaktif olabiliyor. Size ait alanlara kesinlikle girmesini yasaklayabilirsiniz. Ev arkadaşınız da hayvanını buna göre eğitmeye çalışabilir. Eğer evdeki hayvan koşarken size ait bir şeyi kırarsa veya dişleriyle parçalarsa ev arkadaşınız masrafınızı karşılamak zorunda.

Evde evcil hayvan olması temizlik konularını da gündeme getiriyor. Örneğin, hayvanın mutfağa girmesine izin verecek misiniz? Kedi ise kumu nerede duracak? Ev arkadaşınızın evde ekstra bir koku ve hijyen dışı görüntüler olmaması için temizliğe dikkat etmesi gerekiyor. Evcil hayvanın sahibi kimse, diğer bireyi rahatsız etmeden onu beslemeli. Bu kişi siz de olsanız, arkadaşınızın istemediği şeyleri yapmamaya dikkat etmelisiniz. O yüzden bu konuda kararınızı net bir şekilde vermenizde fayda var. Bunun bir parçası olamayacaksanız, ev arkadaşınıza kesinlikle evcil hayvan istemediğinizi söylemelisiniz.

Yorumlar

 1. avatar
  Yılmaz

  Süper

 2. avatar
  Terimje

  Hayır istemiyorum

 3. avatar
  zehra zeho

  Evim bahceli bahcede besleyebilir bahce kapisi kilitli kapali bahce

 4. avatar
  astsub34

  Onlarda canlı bakıma ihtiyacı var

 5. avatar
  sevdası esinti

  Olur sıkıntı olmaz kesinlikle

 6. avatar
  Muhammetoz

  Sıkıntı yok hayvan severim

 7. avatar
  Zaradise

  Onlarsız hayatdüşünemiyorum

 8. avatar
  Tayfun

  Sorun olmaz onlarda canlı sonuçta

Yorum yazmak için giriş yapın!