Ev Arkadaşı Seçerken...

Eviniz gün içinde ne yaşarsanız yaşayın kapıdan içeri girdiğinizde size rahatlama ve huzur veren bir mekandır. Bazen bu durum tam tersi olabilir. Yani kendi evinizdeki insanlar size rahatsızlık verebilir. Dolayısıyla ilk defa kendi evinize çıkacaksanız ev arkadaşı seçimi konusunda titiz olmanız gerekir.

Çok yakın arkadaş olup da aynı evde yaşadıktan sonra kanlı bıçaklı olan insanlara rastlamışızdır. Böyle olmasını istemiyorsanız öncelikle arkadaşlıktan daha öte şeylere dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle karakterlerin, yaşam tarzı ve hayat görüşünüzün ev arkadaşınızla uyuşması gerekir. Sadece beraber iyi vakit geçiren iki arkadaş olmanız yeterli değildir. Asıl gerekli olan birbirlerine benzer hayatlar süren iki insanın aynı evde yaşamasıdır.

İnsan olarak saygı hayatta en çok önemsediğimiz duygulardan bir tanesidir. Ev arkadaşlığında da oldukça önemlidir. Beraber yaşayan insanlar karşılıklı olarak kişisel alanlara saygı göstermek zorundadır. Kimse kimsenin özeline izin almadan karışmamalıdır. Ne kadar samimi olurlarsa da anlaşmazlık çıkmaması için bu ana kurallardan bir tanesidir.

İş bölümü konusu taraflar arasında kararlaştırılıp, uygulandığı takdirde hiçbir sorun çıkmaz. Herkesin görevi bellidir ya da bazı görevler ortak yapılır. Bu yüzden evle ilgili bir sıkıntınız olmaz. Fakat bir yerden sonra evin her işini siz yapıyorsanız bir sorun var demektir. Beraber koyduğunuz kurallara bağlı kalacak bir ev arkadaşı seçmeniz gerekir. Bunun dışında dağınıklık ve kir en başta sizi rahatsız etmese de zaman geçtikçe kavga sebebi olabilir. Temiz ve düzenli bir ev arkadaşı her zaman işinizi kolaylaştırır.

Maddiyat açısından güvenilir bir ev arkadaşı bulmak belki de en çok dikkat edilmesi gereken husustur. Zor ve kötü bir durum olmadığı sürece evin giderlerinin paylaşılması gerekir. Size ekstra gidere sebep olmayacak bir ev arkadaşı seçmelisiniz.

Yorumlar

Yorum yazmak için giriş yapın!